ARCO Marine Zeus A8000-48V 8kW Ford Transit Alternator w/Isolated Ground [4607]
Availability:
Out of stock
Sold out
Zeus A8000-48V 8kW Ford Transit Alternator with Isolated Ground
The ARCO Zeus A8000-48V alternator turns on at lower RPMs, runs cooler, and provides more power than other 48V alternators that are larger and heavier. This alternator continuously generates over 3kW (55 Amps)at  2,500 RPM and almost 6kW (111 Amps) at 4,000 Alternator RPM. Put in real-world terms, a marine diesel engine charging at 1,200 RPM with a 3.13:1 pulley ratio is generating just over 5kW (97 Amps), and a Mercedes Sprinter at 750 RPM with a 3.21:1 ratio is generating over 3kW (55 Amps)!
Instead of using rotors designed for 48 volts, many competitor alternators simply use their 12V rotors which is less efficient and limits output at all RPMs. In this scenario, your external smart regulator must drastically reduce field, by as much as 78%. If this is not done correctly, you run the risk of destroying the unit and damaging other components in your system. ARCO utilizes a native 48V rotor and field current. This results in our 48V alternator running cooler than competitor’s 48V alternators, having a direct impact on the alternator’s lifespan.
Features:
  • Engineered for high energy production.
  • Suitable for marine, RV, military, and commercial applications.
  • Rapidly charges large battery banks.
  • Coolest operating temperatures for increased performance:
  • Heat shedding coatings
  • Rectifier located on housing exterior
  • Dual cooling fans
  • OEM components
  • Optimized for performance at idle speeds.
  • Reduces the need for a generator by creating additional power with your engine.
  • SAE J1171 Certified.
  • Proudly made in the U.S.A.
Technical Specifications:
  • Voltage - 48v
  • Field Type - P
  • Rotor Poles - 16
  • Stator Size - 138mm
  • Frame Size - Large
  • Weight - 15.89lbs/7.2kg
  • Regulation - External Only
  • Finish - (Black) E-coating
  • Cut-In RPM - 1,920 Alternator RPM
  • Maximum Alt RPM - 19,000
  • Battery Post - M8 Thread Post, Side Mount
  • Standard Pulley - 49K6 (6-groove, 49mm)
  • Pulley Mount - 17mm diameter shaft, 25mm long, threaded M17 x 1.5
  • Pulley Hardware - M17 x 1.5 x 24mm nut, w/ 18mm ID x 29mm OD washer (Included)
  • Diodes - 6 positive, 6 negative, 80A Rated, Avalanche
  • Max Output (Cold, 9,000 RPM) at 53.5v - 180 Amps - 9,360 Watts – 14.8 kW PTO
  • Sustained Cruising Output (Hot, 6,000 RPM) at 53.5v - 138 Amps - 7,383 Watts – 10.5 kW PTO
  • Sustained Idle Output (Hot, 2,500 RPM) at 53.5v - 78 Amps 4,173 Watts – 6kW PTO
  • Max Continuous Operating Temperature - 100°C / 212°F